Trudne wybory – Opieka nad Seniorem

Sytuacja, w której dotąd samodzielny, aktywny człowiek zaczyna wymagać wsparcia i opieki z zewnątrz, jest trudna dla każdej ze stron, jednak niestety często nieunikniona.  W życiu, przychodzi moment, że wielu z nas zmuszonych jest dokonać wyboru: Czy lepszym rozwiązaniem dla seniora jest dom opieki czy zapewnienie mu wsparcia w warunkach domowych? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy przypadek jest inny dlatego i rozwiązań jest kilka.

Wybór odpowiedniego rozwiązania w zakresie opieki nad seniorem warto zacząć od rzetelnej analizy jego faktycznych potrzeb. Od tego,  czy starsza osoba wymaga stałej, całodobowej opieki czy jedynie doraźnego, wsparcia.  Być może, pogarszająca się kondycja seniora wynika jedynie z poczucia osamotnienia i na tym etapie nie ma potrzeby wdrożenia stałej specjalistycznej pomocy. Miłe towarzystwo i dorywcze wsparcie w codziennych czynnościach, będzie wystarczającą pomocą. Należy pamiętać, że ważna jest również analiza  sytuacji całej rodziny. Czy jest możliwie, by bliscy seniora mocniej zaangażowali się we wsparcie bliskiego.

Sam proces starzenia się jest naturalny i fizjologiczny, co nie znaczy, że jest też  zjawiskiem zrozumiałym dla młodszego otoczenia seniora. Pogarszająca się kondycja fizyczna i psychiczna osoby starszej, zwiększona podatność na choroby i związane z nimi trudności emocjonalne bywają niezrozumiałe dla samego seniora, ale także dla jego otoczenia.  By lepiej zrozumieć sytuację i móc się w niej odnaleźć powinno skorzystać się z pomocy osób czy placówek przygotowanych właśnie do pracy i opieki, nie tylko z samym seniorem ale i jego rodziną.

Zdaniem specjalistów ds. osób starszych, osoby jak najdłużej pozostające w swoim naturalnym środowisku, utrzymujące kontakt z rodziną, sąsiadami i przyjaciółmi, zachowują lepszą kondycję fizyczną i umysłową. Podobnie działa zaangażowanie w codzienne obowiązki. Zwykła mobilizacja do przygotowywania posiłków, zadbania o higienę, drobne zakupy i prace domowe mają pozytywny wpływ na utrzymanie lepszej  kondycji fizycznej i umysłowej seniora.

Sama formuła opieki nad osobami starszymi i niesamodzielnymi powinna zmieniać się wraz z ich potrzebami. Podopieczny, który zaczyna mieć poważniejsze kłopoty ze zdrowiem, aby czuć się bezpiecznie, musi mieć zapewnioną opiekę medyczną, pielęgniarską i opiekuńczą. Powinien wiedzieć, że w razie wystąpienia problemów zdrowotnych lub innych zawsze, bez względu na porę dnia i nocy, jest ktoś, kto mu pomoże.